Мета дисципліни – вивчення засад організації місцевих фінансів, їх складу та основ управління виходячи із розмежування функцій і повноважень державних та місцевих органів влади і управління, сутності та ролі місцевих фінансів у економічному і соціальному розвитку адміністративно-територіальних утворень та механізм їх функціонування.
Завдання дисципліни полягають у:
- вивчені суті і значення місцевих фінансів, засад їхнього функціонування як одного з дієвих важелів економічної політики місцевих органів самоврядування;
- ознайомленні з порядком формування фінансових ресурсів місцевого самоврядування та фінансування видатків;
- дослідженні процесу управління фінансами на регіональному рівні;
- дослідженні фінансів підприємств комунальної власності та житлово-комунального господарства;
- ознайомленні з організацією фінансів місцевих органів влади у зарубіжних країнах.
Предметом вивчення навчальної дисципліни є фінансові відносини, що виникають на різних рівнях адміністративно-територіальних утворень у процесі формування та використання фінансових ресурсів.
Місце в структурно-логічній схемі. Навчальна дисципліна "Місцеві фінанси" ґрунтується на засвоєнні блоку економічних дисциплін та профілюючих дисциплін базової фінансової освіти: «Фінанси», «Бюджетна система», «Податкова система», «Складання і виконання бюджетів», «Казначейська справа».
Студенти повинні вміти: здійснювати розрахунок прогнозного обсягу доходів місцевих бюджетів, обсягів видатків на утримання органів управління, охорону здоров'я, освіту, соціальний захист та соціальне забезпечення, визначати обсяг дотації вирівнювання місцевим бюджетам, розраховувати тарифи на житлово-комунальні послуги.
Після вивчення дисципліни студенти повинні знати: законодавчі та нормативні документи з питань місцевих бюджетів, методику планування видатків місцевих бюджетів, особливості організації фінансів підприємств комунальної власності, міжнародні стандарти організації місцевих фінансів і місцевих бюджетів.